حفظ کردن لغات انگلیسی

بهترین راه حفظ کردن لغات انگلیسی

حفظ کردن لغات انگلیسی یکی از سخت ترین کارهایی هست که یک زبان آموز اون رو انجام میده. اما یادگیری لغت بسیار بهتر از حفظ کردن طوطی وار لغات از روی کتاب هست. خود بنده به شخصه تا بحال هیچ کتاب لغتی رو نخوندم و حفظ نکردم ولی هیچ مشکلی با یادگیری لغات انگلیسی نداشتم و ندارم.

بهترین راه حفظ کردن لغات انگلیسی چیست؟

در واقع چیزی به نام بهترین راه حفظ کردن لغات انگلیسی وجود نداره و هر کس راه های مختلفی برای بهتر یاد گرفتن رو داره و در این مطلب سعی من این هست که انواع و اقسام راه ها رو خدمت شما عزیزان شرح بدم تا بهترین راه رو خودتون انتخاب کنید.

حفظ کردن لغات انگلیسی از طریق روش نسبت یا Linking:

روش نسبت یا Linking روش ابداعی بنده، علی اکبر عطائی، هست و این روشی هست که در کلاسها برای تدریس خیلی از لغات میشه از اون استفاده کرد. این روش الهام گرفته از سخن معلم بزرگ آلبرت اینشتین می باشد که می گوید ما هیچ چیز جدیدی را آموزش نمی دهیم. تنها چیزهایی را که شما قبلا می دانید را به شما نشان می دهیم. در روش یادگیری نسبت شما می بایست ذهن خود را از زبان مادری دور کنید. و هر کلمه ای را که یاد گرفتید، به چیزی که قبلا می دانید نسبت دهید و این چیز نباید یک کلمه ، یک چیز گنگ یا یک چیز غیر معمول باشد.

برای مثال

اگر می خواهید کلمه Greedy رو یاد بگیرید، مفهوم اون کلمه را یاد متوجه بشید، کسی که بیشتر و بیشتر می خواهد، این چیز می تواند پول، قدرت یا حتی غذا باشد. حالا کسی رو دور و بر خودتون پیدا کنید که بیشتر و بیشتر پول می خاد و هیچ مقداری کافی نیست، کسی رو پیدا کنید که قدرت بیشتر و بیشتری می خاد و کسی رو پیدا کنید که آدم پرخوری هست و با خودتون به انگلیسی بگید که اون شخص Greedy هست.حتما به نکته های پایین توجه کنید:

از کلمه های گنگی مثل my friend یا my teacher یا … که کاملا مشخص نیستند خودداری کنید.
حتما از نام شخص استفاده کنید.
حتما جمله رو برای خودتون دوباره بلند تکرار کنید و تصویر اون شخص رو توی اون حالت تجسم کنید.
با اینکار حالا شما یک Connection یا ارتباط توی ذهنتون برای کلمه Greedy با یک مفهوم و یک تصویر درست کردید. با این روش براحتی می تونید که کلمات بسیار زیادی رو توی ذهنتون حکاکی کنید.

این روش حفظ کردن لغت رو برای صفت ها امتحان کنید و سعی کنید که نزدیک ترین چیزی به شما که اون صفت رو داره توی ذهنتون بیارید و اون صفت رو برای اون شخص استفاده کنید. تجربه شخصی توی کلاسها این رو ثابت کرده که بعضی وقتا که بچه ها اون صفت رو یادشون نمیاد اون آدم رو به یادشون میارن و خود اون کلمه سریع توی ذهنشون میاد. امتحان کنید… میبینید که بهترین راه حفظ لغت در انگلیسی برای بعضی کلمات مثل صفات همین راه باشه.

حفظ کردن لغات انگلیسی به روش Detail

این روش هم از روشهای ابتکاری بنده، علی اکبر عطائی، در کلاسهای آموزشی زبان انگلیسی می باشد. افعال یا اسم ها می تونن بصورت کلی یا بصورت مفصل یا جزئی باشند. فرض کنید Get dressed به معنای آماده شدن برای بیرون رفتن هست. Get dressed یک فعل کلی یا General هست. می دونید که خود لباس پوشیدن و آماده شدن مراحل مختلفی رو داره که ما تقریبا هیچ موقع بهشون فکر نمی کنیم ولی بعضی اوقات به اونها نیاز پیدا می کنیم برای مثال دکمه را بستن یا باز کردن، تا کردن آستین لباس، پیراهن رو داخل شلوار کردن، بستن بند کفش…

اسم های مثال بالا رو در نظر بگیرید:

آستین، بند کفش، دکمه، یقه لباس، پاشنه کفش، لباس راه راه/چهارخانه/ساده، لباس چروک ….


همونطور که دیدید یک فعل کلی که همه ما توی انگلیسی روزمره استفاده می کنیم تشکیل شده از اسم ها و فعل های خیلی بیشتری که اون کلمه رو شکل میدن. همین کار رو برای افعال یا اسامی کلی دیگه استفاده کنید و اونها رو به کوچکترین بخش ها بشکنید و ببینید که چقدر سریع دامنه لغت شما افزایش پیدا می کنه. یک نمونه رو برای شما برای کلمه Shirt انجام دادم که تصویر رو در قسمت بالا می بینید.

حفظ کردن لغات انگلیسی از طریق Pictionary


کلمه بالا غلط املایی نداره، کلمه Pictionary از ترکیب دو کلمه Picture + Dictionary تشکیل شده و همونطور که مشخصه از اسم، یک دیکشنری هست که بجای توضیحات کلمات از تصاویر استفاده کرده. حتما شما هم ضرب المثل پایین رو شنیدید:

A picture is worth a thousand words

یک تصویر به هزاران کلمه می ارزد.

چه زبان آموز مبتدی باشید، چه متوسطه و چه پیشرفته، داشتن یک Pictionary یک باید هست. حتی بایدتر از داشتن یک دیکشنری لغات معمول مثل Longman، Oxford یا حتی Webster. یکی از سختی هایی که زبان آموزان مبتدی با اون دست به گریبان هستن عادت نداشتن به کار با دیکشنری انگلیسی به انگلیسی هست که با داشتن یک دیکشنری تصویری این مشکل تا حد زیادی مرتفع میشه. از دیکشنری های موجود در بازار OPD یا Oxford Picture Dictionary یک انتخاب فوق العاده هست. این کتاب با دسته بندی کلمات در گروه های مختلف کاری ناب و با کیفیت رو ارائه داده و تصاویر گویا و قابل هضم هستند. برای یادگیری تلفظ صحیح لغات یک عدد سی دی صوتی به همراه کتاب ارائه میشه که بر اساس صفحات ضبط شده اند و توی هر تراک شما کلمات مربوط به صفحه خاصی رو می شنوید که هم میتونه کمکی به Listening و هم کمکی برای تلفظ صحیح باشه. این روش هم بهتره راه یادگیری لغات انگلیسی مثل اسم ها هستند که به صورت دسته بندی شده میتونید اونها رو یاد بگیرید.

حفظ کردن لغات انگلیسی از طریق Word Family

شاید بهترین راه حفظ لغات انگلیسی پیشرفته، یادگیری کلمات درون خانواده آن لغت هست. این روش برای زبان آموزان Intermediate به بالا و مخصوصا برای شرکت کنندگان در امتحان TOEFL و آیلتس مناسب هست. یادگیری کلمات درون خانواده یک لغت به ما می تونه کمک کنه که راحت تر، متنوع تر و طبیعی تر صحبت کنیم. برای مثال فعل Receive رو در نظر بگیرید که فکر می کنم همه شما معنی اون رو بدونید “دریافت کردن چیزی”. حالا بریم سراغ کلماتی که درون خانواده این فعل هستند:

فعل

Receive

اسم

Receipt

اسم

Recipient

اسم

Reception

اسم

Receptionist

اسم

Receptacle

اسم

Receiver

صفت

Receptive

با دونستن تمام این کلمات درون خانواده خیلی راحت تر میشه یک مطلب رو به مخاطب رسوند و یا توی نوشتار انگلیسی از اون استفاده کرد.

بهترین راه حفظ کردن لغات زبان انگلیسی از طریق کلمات مرتبط

حفظ کردن لغات زبان انگلیسی از طریق کلمات مرتبط یکی از بهترین راه هایی هست که برای یادگیری زبان انگلیسی وجود داره. نحوه کار به این شکل هست که اگر شما بخواهید درباره مطلبی مثل دادگاه صحبت کنید اگر کلمات مرتبط به اون رو ندونید خیلی براتون سخت خواهد بود تا مطلب رو برسونید ولی برعکس به محض اینکه لغات مرتبط رو یاد بگیرید ایده ها به ذهنتون میان و میتونید کلی صحبت کنید.

برای مثال لغات مرتبط با دادگاه میتونن اینها باشن

Judge = قاضی

Defendant = متهم

Lawyer = وکیل 

و خیلی کلمات دیگر که باید اونها رو پیدا کنید و اونها رو در جایی یادداشت کنید و با اونها یک داستان بنویسید. برای مثال اتفاقاتی که در یک دادگاه افتادن رو بنویسید. به این شکل حفظ کردن این لغات بسیار بسیار ساده تر خواهد شد.

امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه و تونسته باشم راه های جدیدی برای حفظ لغات انگلیسی به شما آموخته باشم. هر سوالی دارید در قسمت نظرات اعلام کنید و مطمینا پاسخ داده خواهند شد.

بهترین راه حفظ کردن لغات انگلیسی
4.6 (91.67%) 12 votes

نظرات 19

 1. با سلام خدمت استاد ارجمند و تشكر از سايت پربار شما
  من يك مهاجرم كه تازه چند ماهي است كه به يكي از ايالات امريكا مهاجرت كرديم و من ده سال پيش در ايران مدرك مترجمي زبان گرفتم ولي چون كارم در رابطه با رشته ام نبود اين ده سال از زبان كاملا دور بودم و الان كه اومديم زمان و موقعيت را مناسب ديدم كه ادامه تحصيل بدهم ولي دانشگاه هاي اينجا از من نمره تافل و جي ار اي مي خواهند و من خودم دارم سعي مي كنم خودمو براي اين دو امتحان اماده كنم ولي چون اين فاصله زياد است خيلي برام سخته لطف مي كنيد منو راهنمايي كنيد چه جوري مي تونم نمره خوبي از تافل و جي ار اي بگيرم

  1. مدیر

   سلام
   بهترین راه همیشه تحت نظر یک استاد کار کردن هست ولی شما می تونید با پیش زمینه زبانی که دارید براحتی از طریق وب سایت های مختلف و مخصوصا یوتوب استفاده بهینه رو داشته باشید. سایت های زیادی هم هستند که می تونن بهتون کمک کنند به شرط اینکه برنامه ریزی مناسب و خوبی رو داشته باشید.

 2. سلام
  من خیلی دوست دارم که زبان یاد بگیرم خیلی کلاس رفتم ولی تا ترم 4 بیشتر جلو نمیروم هم توی تلفظ ونوشتار مشکل دارم

  1. مدیر

   سلام
   سیستمی که توش انگلیسی رو یاد میگیرید هم خیلی مهمه و اینکه بتونید باهاش ارتباط برقرار کنید. خیلی از زبان آموزانی که جاهای مختلف نتونستن پاسخ بگیرن معمولا در کلاسهای سیستم آنالیزی تونستن نتیجه خوبی بگیرن و اشتیاق هم در اونها بوجود اومده. میتونید با کلیک در اینجا نظرات زبان آموزان رو درباره کلاسها بدونید. این شاید بهتون در تصمیم گیری برای یادگیری جدی و خوب کمک بیشتری کنه.
   درباره آخرین کلاسها هم میتونید با کلیک در اینجا بخونید.
   با زدن تیک پایین هم میتونید آخرین اخبار کلاسها رو هم در ایمیل خودتون دریافت کنید.

 3. با سلام
  اگر بخواهیم لغات را به روش word family یاد بگیریم چگونه می توانیم خانواده یک لغت را پیدا کنیم
  با تشکر

  1. مدیر
 4. با سلام و سپاس از سايت خوبتون
  تشكر مخصوص دارم بابت راهنمايي هايي كه بي منت انجام ميديد. همواره موفق و مويد باشيد . اما سئوال من :‌براي شهرستانهي هايي كه محروم از امكانات آموزشي هستند و يا كلاسهاي آموزشي زبان خوب و مثمر ثمري ندارند لطفا بگير براي يادگيري زبان (محاوره) چه كاري مي تونن بكنن؟‌من خودم خيلي غلاقه مند به زبان هستم و دوست دارم تو يه دوره فشرده حداكثر 6 ماهه زبان رو خوب ياد بگيرم و بتونم گليم خودم از آب بكشم. ممنون اگه راهنمايي بكنين.

  1. مدیر

   سلام و خسته نباشید
   راستش دلیلی که سایت کمتر آپدیت میشه ساخت سری آموزشی آنلاین هست که انشاله از یک ماه دیگه آماده میشه و هر کسی و از هر کجا می تونه که روش آنالیزی رو بصورت آنلاین کار کنه و آموزش ببینه
   لطفا توی خبرنامه عضو بشید و به محض آماده شدن هم توی سایت قرار میگیره و هم از طریق خبرنامه اطلاع رسانی میشه
   با تشکر از شما

 5. با سلام و عرض خسته نباشید
  جناب استاد عطایی بنده 31 ساله هستم و متاسفانه هرگز نتونستم زبان انگلیسی رو یاد بگیرم حتی در دوران مدرسه و دانشگاه هم به سختی این درس و پاس میکردم ولی چون تا 1سال آینده با همسرم قصد مهاجرت به کانادارو داریم میخوام تا قبل از رفتن به این مشکل اساسی که سالهاست داره آزارم میده و شدیدا منو دچار اعتماد به نفس پائین کرده رسیدگی و رفعش کنم .. ازتون تقاضای کمک و راهنمایی دارم … با تشکر

  1. مدیر

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه اکثر کسانی که اقدام به حفظ لغات می کنند بعد از مدتی اون رو فراموش میکنند که کاملا هم طبیعی هست و دلیل این طبیعی بودن این هست که شما قصد دارید یک کلمه فارسی رو برای یک کلمه انگلیسی معادل سازی کنید و از نحوه استفاده اون خبر ندارید. اولا ذهن نمیتونه بیش از ۳ الی ۵ عدد کلمه رو در خودش نگه داره اون هم بصورت کوتاه مدت. باید راه هایی وجود داشته باشه که اون ۳ الی ۵ عدد کلمه استفاده بشن در قالب مکالمه یا خواندن و یا نوشتن. در سیستم بنده بخاطر عدم وجود حفظ لغات زبان آموز بسیار ساده میتونه که لغات رو استفاده کنه و اون هم لغات مفید و درستی که در مکالمه طبیعی استفاده میشن. از طریق ایمیل درباره کلاسها با شما صحبت خواهم نمود.

 6. سلام خدمت استاد گرامی…برای کسانی که در شهرستان ها زندگی میکنن و میخوان زبان یاد بگیرن و کلاس هم نرن(به صورت خود اموز) چه توصیه ای دارین؟

  1. مدیر

   سلام بنده به هیچ عنوان self study رو پیشنهاد نمیکنم که دلایل خیلی زیادی داره! بهترین روش برای کسانی که وقت رفتن به کلاس یا موقعیت رفتن به کلاس رو ندارن کلاسهای مجازی هست که بخاطر با برنامه بودن میتونه که یادگیری درستی رو حاصل کنه. شما میتونید کلاسهای آنلاین رو از این لینک ببینید و استفاده کنید:
   http://www.cloverpad.net

 7. سلام جناب عطايي
  من مي خوام در عرض سه ماه خود أر براي كنكور ارشد حاضر كنم بهترين روش براي يادسپاري لغات به نظرتون كدوم روشه .
  خيلي ممنون

 8. با عرض سلام.بنده سوالی داشتم امیدوارم هر چه زودتر پاسخ بدید.میخواستم بپرسم آیا یادگیری لغات انگلیسی به فارسی مضر یعنی فقط باید لغت رو با معنی انگلیسیش یاد بگیریم؟

  1. مدیر
 9. با سلام
  استاد من میخوام بسته اموزشی جامع شما رو تهیه کنم سوالی که داشتم، میخواسم بدونم اموزش کلاس انلاین با اموزش بسته اموزشی متفاوت هستش؟ استاد من یک سوال دیگر هم داشتم، بنده میخواهم برای ازمون ایلتس اماده شم یکی از مشاوران شما به من توضیح داد که این بسته برای ازمون ایلتس طراحی نشده ولی مسلما در درک و مکالمه به شما کمک میکنه و همینطور گفتن بسته ایلتس طراحی شده میخواسم بدونم چه زمانی وارد بازار خواهد شد؟

  1. مدیر
 10. سلام.وقتتون بخیر.. ممنون استاد گرامی .. تکنیک هاتون فوق العاده بود حتما پیاده می کنم … ممنون ک عنوان کردید دلسوزانه…

  1. مدیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *